United Chemi-Con E36D401LPN372TEE3N
E36D401LPN372TEE3N picture photo
Mfg. Part Number
E36D401LPN372TEE3N
Brief Description
CAP ALUM 3700UF 400V SCREW
Datasheet Download
E36D401LPN372TEE3N.pdf
Availability of E36D401LPN372TEE3N
QUANTITY
E36D401LPN372TEE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D401LPN372TEE3N
Internal Part NumberEIS-E36D401LPN372TEE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance3700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D401LPN372TEE3N
Related LinksE36D401LP, E36D401LPN372TEE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D401LPN372TEE3N Details Description
Related parts for E36D401LPN372TEE3N
RES 3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123L datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A TO220F datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 250MA AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf