United Chemi-Con E36D401LPN392TED0M
E36D401LPN392TED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D401LPN392TED0M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 400V SCREW
Datasheet Download
E36D401LPN392TED0M.pdf
Availability of E36D401LPN392TED0M
QUANTITY
E36D401LPN392TED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D401LPN392TED0M
Internal Part NumberEIS-E36D401LPN392TED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D401LPN392TED0M
Related LinksE36D401LP, E36D401LPN392TED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D401LPN392TED0M Details Description
Related parts for E36D401LPN392TED0M
CONN PC/104 RCPT 104POS UNKEYED datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SRL&PAR 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN RF 20V SOT-23 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 32POS datasheet.pdf
IC MCU 128KB DC-DC LCD AES 40QFN datasheet.pdf
FIELDP AWG22/72XIP20 15M FLE datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf