United Chemi-Con E36D451CDN472MDE3M
E36D451CDN472MDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451CDN472MDE3M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451CDN472MDE3M.pdf
Availability of E36D451CDN472MDE3M
QUANTITY
E36D451CDN472MDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451CDN472MDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D451CDN472MDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451CDN472MDE3M
Related LinksE36D451CD, E36D451CDN472MDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451CDN472MDE3M Details Description
Related parts for E36D451CDN472MDE3M
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.38A 150 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 5POS datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 200POS 8ROW R/A datasheet.pdf
CBL RIBN 4COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf