United Chemi-Con E36D451CPN372MEA5M
E36D451CPN372MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451CPN372MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 3700UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451CPN372MEA5M.pdf
Availability of E36D451CPN372MEA5M
QUANTITY
E36D451CPN372MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451CPN372MEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D451CPN372MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance3700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451CPN372MEA5M
Related LinksE36D451CP, E36D451CPN372MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451CPN372MEA5M Details Description
Related parts for E36D451CPN372MEA5M
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
FET RF N-CH 500V 14A TO247 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.6A 59.1 MOHM datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf