United Chemi-Con E36D451LGC682MFD0M
E36D451LGC682MFD0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451LGC682MFD0M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451LGC682MFD0M.pdf
Availability of E36D451LGC682MFD0M
QUANTITY
E36D451LGC682MFD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451LGC682MFD0M
Internal Part NumberEIS-E36D451LGC682MFD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)47 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.28A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451LGC682MFD0M
Related LinksE36D451LG, E36D451LGC682MFD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451LGC682MFD0M Details Description
Related parts for E36D451LGC682MFD0M
DIODE SCHOTTKY 20V 1A PMDU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS 0.156 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
BRISTLE DISC 07526 76MM 50 DSI datasheet.pdf
TMR ANGLE SENSOR EVAL BOARD datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf