United Chemi-Con E36D451LPN352TEM9N
E36D451LPN352TEM9N picture photo
Mfg. Part Number
E36D451LPN352TEM9N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3500UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451LPN352TEM9N.pdf
Availability of E36D451LPN352TEM9N
QUANTITY
E36D451LPN352TEM9N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451LPN352TEM9N
Internal Part NumberEIS-E36D451LPN352TEM9N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance3500µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451LPN352TEM9N
Related LinksE36D451LP, E36D451LPN352TEM9N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451LPN352TEM9N Details Description
Related parts for E36D451LPN352TEM9N
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
THERMAL GAPPAD .125 8X16"" datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 16 V datasheet.pdf