United Chemi-Con E36D451LPN661TD79N
E36D451LPN661TD79N picture photo
Mfg. Part Number
E36D451LPN661TD79N
Brief Description
CAP ALUM 660UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451LPN661TD79N.pdf
Availability of E36D451LPN661TD79N
QUANTITY
E36D451LPN661TD79N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451LPN661TD79N
Internal Part NumberEIS-E36D451LPN661TD79N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance660µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451LPN661TD79N
Related LinksE36D451LP, E36D451LPN661TD79N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451LPN661TD79N Details Description
Related parts for E36D451LPN661TD79N
CONN HOUSING 7POS 1.5MM W/RAMP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.25A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 10M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256FBGA datasheet.pdf
U.L. RESETTABLE FUSES datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MC47 WELD SHIELD 1725MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf