United Chemi-Con E36D500HPN123MA54M
E36D500HPN123MA54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN123MA54M
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN123MA54M.pdf
Availability of E36D500HPN123MA54M
QUANTITY
E36D500HPN123MA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN123MA54M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN123MA54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)28.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.34A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN123MA54M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN123MA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN123MA54M Details Description
Related parts for E36D500HPN123MA54M
TVS DIODE 64VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS .100 VERT T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 5W datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 50 datasheet.pdf