United Chemi-Con E36D500HPN124MDA5M
E36D500HPN124MDA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN124MDA5M
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN124MDA5M.pdf
Availability of E36D500HPN124MDA5M
QUANTITY
E36D500HPN124MDA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN124MDA5M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN124MDA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.71A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN124MDA5M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN124MDA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN124MDA5M Details Description
Related parts for E36D500HPN124MDA5M
FIXED IND 470NH 290MA 440 MOHM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS CRIMP NATURAL datasheet.pdf
RES 1.16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SMD datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM SMD datasheet.pdf