United Chemi-Con E36D500HPN154MEA5M
E36D500HPN154MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN154MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 150000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN154MEA5M.pdf
Availability of E36D500HPN154MEA5M
QUANTITY
E36D500HPN154MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN154MEA5M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN154MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance150000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16.74A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN154MEA5M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN154MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN154MEA5M Details Description
Related parts for E36D500HPN154MEA5M
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 123MA 11.8 OHM datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CABLE RS485 RJ45 TO RJ11 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
LMTD AVLBLTY PLS TRY S1DXM SERIE datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf