United Chemi-Con E36D500HPN224MED0M
E36D500HPN224MED0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN224MED0M
Brief Description
CAP ALUM 220000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN224MED0M.pdf
Availability of E36D500HPN224MED0M
QUANTITY
E36D500HPN224MED0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN224MED0M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN224MED0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance220000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.04A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN224MED0M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN224MED0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN224MED0M Details Description
Related parts for E36D500HPN224MED0M
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
DISPLAY PLASMA AVIONIC RADIO datasheet.pdf
D4GL-2DFA-A4 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOD23-3 datasheet.pdf