United Chemi-Con E36D500HPN233TEA5N
E36D500HPN233TEA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPN233TEA5N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 23000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPN233TEA5N.pdf
Availability of E36D500HPN233TEA5N
QUANTITY
E36D500HPN233TEA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPN233TEA5N
Internal Part NumberEIS-E36D500HPN233TEA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance23000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPN233TEA5N
Related LinksE36D500HP, E36D500HPN233TEA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPN233TEA5N Details Description
Related parts for E36D500HPN233TEA5N
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 32POS datasheet.pdf
CONN D-SUB (2)MOUNT SCREW #4-40 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf
CAP LARGE SUBMINI PANEL IND WHT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 9POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf