United Chemi-Con E36D500LPC183TC67M
E36D500LPC183TC67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPC183TC67M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPC183TC67M.pdf
Availability of E36D500LPC183TC67M
QUANTITY
E36D500LPC183TC67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPC183TC67M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPC183TC67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPC183TC67M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPC183TC67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPC183TC67M Details Description
Related parts for E36D500LPC183TC67M
CONN HEADER 20POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 11POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT MATE SIDE 180POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
R/A PLUG, 3.81MM, GREEN, 8 POSN datasheet.pdf