United Chemi-Con E36D500LPN103TA67M
E36D500LPN103TA67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN103TA67M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN103TA67M.pdf
Availability of E36D500LPN103TA67M
QUANTITY
E36D500LPN103TA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN103TA67M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN103TA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.6A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN103TA67M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN103TA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN103TA67M Details Description
Related parts for E36D500LPN103TA67M
IC USB INTERFACE SX2 56VQFN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS NATURAL datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S TZ ST-SC DPX datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 3,F, PL2 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH KEY LOCK SPDT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf