United Chemi-Con E36D500LPN153UC79M
E36D500LPN153UC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN153UC79M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN153UC79M.pdf
Availability of E36D500LPN153UC79M
QUANTITY
E36D500LPN153UC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN153UC79M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN153UC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN153UC79M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN153UC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN153UC79M Details Description
Related parts for E36D500LPN153UC79M
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 50POS datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POWER DIVIDER 2-WAY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf