United Chemi-Con E36D500LPN253UCA5N
E36D500LPN253UCA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN253UCA5N
Brief Description
CAP ALUM 25000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN253UCA5N.pdf
Availability of E36D500LPN253UCA5N
QUANTITY
E36D500LPN253UCA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN253UCA5N
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN253UCA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance25000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN253UCA5N
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN253UCA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN253UCA5N Details Description
Related parts for E36D500LPN253UCA5N
CONTACT BATT SGL AAAA/AAA/N datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A W/CLIP TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
IC BATT CHARGER HIEFF 20TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 150A DC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.19A 305 MOHM datasheet.pdf