United Chemi-Con E36D500LPN333TC92N
E36D500LPN333TC92N picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN333TC92N
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN333TC92N.pdf
Availability of E36D500LPN333TC92N
QUANTITY
E36D500LPN333TC92N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN333TC92N
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN333TC92N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN333TC92N
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN333TC92N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN333TC92N Details Description
Related parts for E36D500LPN333TC92N
OSCILLATOR TTL PROG 5V OE SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 TIN datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 3V SERIAL 8-UMAX datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 665MA 470 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf