United Chemi-Con E36D500LPN473TD79M
E36D500LPN473TD79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN473TD79M
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN473TD79M.pdf
Availability of E36D500LPN473TD79M
QUANTITY
E36D500LPN473TD79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN473TD79M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN473TD79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)9.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.1A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN473TD79M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN473TD79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN473TD79M Details Description
Related parts for E36D500LPN473TD79M
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC COMPARATOR 400MV REF 3-DFN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 42POS datasheet.pdf
RES 118 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET 192POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf