United Chemi-Con E36D500LPN513TEE3M
E36D500LPN513TEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN513TEE3M
Brief Description
CAP ALUM 51000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN513TEE3M.pdf
Availability of E36D500LPN513TEE3M
QUANTITY
E36D500LPN513TEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN513TEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN513TEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance51000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN513TEE3M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN513TEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN513TEE3M Details Description
Related parts for E36D500LPN513TEE3M
CAP CER 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MODULE PIP 3.3VIN 15A ADJ 10SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
IC 1.71V NANOPWR MON SOT-23-5 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20SOIC datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 125' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EH SERIES HDMI ROHS datasheet.pdf
IC USB POWER SWITCH 8MSOP datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 REC TERM datasheet.pdf
IGBT 1200V 160A 1000W PKG D datasheet.pdf