United Chemi-Con E36D501CDS682MEM9M
E36D501CDS682MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D501CDS682MEM9M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E36D501CDS682MEM9M.pdf
Availability of E36D501CDS682MEM9M
QUANTITY
E36D501CDS682MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D501CDS682MEM9M
Internal Part NumberEIS-E36D501CDS682MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D501CDS682MEM9M
Related LinksE36D501CD, E36D501CDS682MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D501CDS682MEM9M Details Description
Related parts for E36D501CDS682MEM9M
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR 24-SOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
2+ 2 DIL SMT 700/ REEL datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT25 datasheet.pdf