United Chemi-Con E36D501CPN202TDD0M
E36D501CPN202TDD0M picture photo
Mfg. Part Number
E36D501CPN202TDD0M
Brief Description
CAP ALUM 2000UF 500V SCREW
Datasheet Download
E36D501CPN202TDD0M.pdf
Availability of E36D501CPN202TDD0M
QUANTITY
E36D501CPN202TDD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D501CPN202TDD0M
Internal Part NumberEIS-E36D501CPN202TDD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance2000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D501CPN202TDD0M
Related LinksE36D501CP, E36D501CPN202TDD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D501CPN202TDD0M Details Description
Related parts for E36D501CPN202TDD0M
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BLADE HEX 9/64" 5.51" datasheet.pdf
POTTING COMPOUND HIGH STRENGTH datasheet.pdf
BOX ABS TRN BLUE 2.36"L X 1.38"W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
COMPUTER BRACKET STD BLANK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A 15W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 200W datasheet.pdf