United Chemi-Con E36D600LPN472TA54N
E36D600LPN472TA54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D600LPN472TA54N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 60V SCREW
Datasheet Download
E36D600LPN472TA54N.pdf
Availability of E36D600LPN472TA54N
QUANTITY
E36D600LPN472TA54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D600LPN472TA54N
Internal Part NumberEIS-E36D600LPN472TA54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating60V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D600LPN472TA54N
Related LinksE36D600LP, E36D600LPN472TA54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D600LPN472TA54N Details Description
Related parts for E36D600LPN472TA54N
IC GATE AND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 230KHZ 42DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 38 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HAN Q4/2 BU/STI TG GW 4X2,5QMM S datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf