United Chemi-Con E36D630HPN103MA67M
E36D630HPN103MA67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D630HPN103MA67M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630HPN103MA67M.pdf
Availability of E36D630HPN103MA67M
QUANTITY
E36D630HPN103MA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630HPN103MA67M
Internal Part NumberEIS-E36D630HPN103MA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630HPN103MA67M
Related LinksE36D630HP, E36D630HPN103MA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630HPN103MA67M Details Description
Related parts for E36D630HPN103MA67M
POT 50 OHM 3W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3.15KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVELX2 GRN datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 310MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf