United Chemi-Con E36D630HPN154MED0N
E36D630HPN154MED0N picture photo
Mfg. Part Number
E36D630HPN154MED0N
Brief Description
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630HPN154MED0N.pdf
Availability of E36D630HPN154MED0N
QUANTITY
E36D630HPN154MED0N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630HPN154MED0N
Internal Part NumberEIS-E36D630HPN154MED0N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance150000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.88A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630HPN154MED0N
Related LinksE36D630HP, E36D630HPN154MED0N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630HPN154MED0N Details Description
Related parts for E36D630HPN154MED0N
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
RES 3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 46PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 10.8NS 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A datasheet.pdf