United Chemi-Con E36D630LPN223TC92M
E36D630LPN223TC92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D630LPN223TC92M
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630LPN223TC92M.pdf
Availability of E36D630LPN223TC92M
QUANTITY
E36D630LPN223TC92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630LPN223TC92M
Internal Part NumberEIS-E36D630LPN223TC92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630LPN223TC92M
Related LinksE36D630LP, E36D630LPN223TC92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630LPN223TC92M Details Description
Related parts for E36D630LPN223TC92M
CAP FILM 0.027UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf