United Chemi-Con E36D630LPN503TCB7M
E36D630LPN503TCB7M picture photo
Mfg. Part Number
E36D630LPN503TCB7M
Brief Description
CAP ALUM 50000UF 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630LPN503TCB7M.pdf
Availability of E36D630LPN503TCB7M
QUANTITY
E36D630LPN503TCB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630LPN503TCB7M
Internal Part NumberEIS-E36D630LPN503TCB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance50000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630LPN503TCB7M
Related LinksE36D630LP, E36D630LPN503TCB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630LPN503TCB7M Details Description
Related parts for E36D630LPN503TCB7M
FIXED IND 820UH 2.8A 288 MOHM TH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT23-8 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 11POS W/PIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5.4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf