United Chemi-Con E36D630LPN822TC54M
E36D630LPN822TC54M picture photo
Mfg. Part Number
E36D630LPN822TC54M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630LPN822TC54M.pdf
Availability of E36D630LPN822TC54M
QUANTITY
E36D630LPN822TC54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630LPN822TC54M
Internal Part NumberEIS-E36D630LPN822TC54M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630LPN822TC54M
Related LinksE36D630LP, E36D630LPN822TC54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630LPN822TC54M Details Description
Related parts for E36D630LPN822TC54M
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 39A SOT-227B datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/GRN BLUE datasheet.pdf
BLANK ASVMB-LR OSCILLATOR 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 0.8A MBS datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf