United Chemi-Con E36D630LPS472TA67M
E36D630LPS472TA67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D630LPS472TA67M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630LPS472TA67M.pdf
Availability of E36D630LPS472TA67M
QUANTITY
E36D630LPS472TA67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630LPS472TA67M
Internal Part NumberEIS-E36D630LPS472TA67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630LPS472TA67M
Related LinksE36D630LP, E36D630LPS472TA67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630LPS472TA67M Details Description
Related parts for E36D630LPS472TA67M
RES ARRAY 6 RES 4.7K OHM 12SRT datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-VQFN datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED 2MM PRISM B 13" HYSOL LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ANT OMNIDIR 11DBI 4.9GHZ N MALE datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/02/180 SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
INS BNCM CABLE STKS P 75OHM 200C datasheet.pdf