United Chemi-Con E36D750CHN503UEE3M
E36D750CHN503UEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D750CHN503UEE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 50000UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750CHN503UEE3M.pdf
Availability of E36D750CHN503UEE3M
QUANTITY
E36D750CHN503UEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750CHN503UEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D750CHN503UEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance50000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750CHN503UEE3M
Related LinksE36D750CH, E36D750CHN503UEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750CHN503UEE3M Details Description
Related parts for E36D750CHN503UEE3M
CONN CIR MALE 3POS CBL MNT datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION - GENERATION II datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC MPU I.MX28 454MHZ 289MAPBGA datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf