United Chemi-Con E36D750HPN473TDE3M
E36D750HPN473TDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D750HPN473TDE3M
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750HPN473TDE3M.pdf
Availability of E36D750HPN473TDE3M
QUANTITY
E36D750HPN473TDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750HPN473TDE3M
Internal Part NumberEIS-E36D750HPN473TDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750HPN473TDE3M
Related LinksE36D750HP, E36D750HPN473TDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750HPN473TDE3M Details Description
Related parts for E36D750HPN473TDE3M
CONN BUTT SPLICE 22-18AWG INS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 20A datasheet.pdf
POT 5.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf