United Chemi-Con E36D750LPN173UDA5M
E36D750LPN173UDA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D750LPN173UDA5M
Brief Description
CAP ALUM 17000UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750LPN173UDA5M.pdf
Availability of E36D750LPN173UDA5M
QUANTITY
E36D750LPN173UDA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750LPN173UDA5M
Internal Part NumberEIS-E36D750LPN173UDA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance17000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D750LPN173UDA5M
Related LinksE36D750LP, E36D750LPN173UDA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D750LPN173UDA5M Details Description
Related parts for E36D750LPN173UDA5M
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf