United Chemi-Con E36D750LPN752UAA5N
E36D750LPN752UAA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D750LPN752UAA5N
Brief Description
CAP ALUM 7500UF 75V SCREW
Datasheet Download
E36D750LPN752UAA5N.pdf
Availability of E36D750LPN752UAA5N
QUANTITY
E36D750LPN752UAA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D750LPN752UAA5N
Internal Part NumberEIS-E36D750LPN752UAA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance7500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)