United Chemi-Con E36D800HLN683MEB7M
E36D800HLN683MEB7M picture photo
Mfg. Part Number
E36D800HLN683MEB7M
Brief Description
CAP ALUM 68000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E36D800HLN683MEB7M.pdf
Availability of E36D800HLN683MEB7M
QUANTITY
E36D800HLN683MEB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D800HLN683MEB7M
Internal Part NumberEIS-E36D800HLN683MEB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance68000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.28A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D800HLN683MEB7M
Related LinksE36D800HL, E36D800HLN683MEB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D800HLN683MEB7M Details Description
Related parts for E36D800HLN683MEB7M
THERM PTC 100 OHM 160DEG PROBE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 330UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf