United Chemi-Con E36D800HPN473ME92M
E36D800HPN473ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D800HPN473ME92M
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E36D800HPN473ME92M.pdf
Availability of E36D800HPN473ME92M
QUANTITY
E36D800HPN473ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D800HPN473ME92M
Internal Part NumberEIS-E36D800HPN473ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.52A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D800HPN473ME92M
Related LinksE36D800HP, E36D800HPN473ME92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D800HPN473ME92M Details Description
Related parts for E36D800HPN473ME92M
IC MPU MPC85XX 667MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE D 40POS datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
EE XP-E BLUE datasheet.pdf
SBC ATOM D2550 1.86GHZ 1M SODIMM datasheet.pdf