United Chemi-Con E36D800LPN393MCA5M
E36D800LPN393MCA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D800LPN393MCA5M
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E36D800LPN393MCA5M.pdf
Availability of E36D800LPN393MCA5M
QUANTITY
E36D800LPN393MCA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D800LPN393MCA5M
Internal Part NumberEIS-E36D800LPN393MCA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D800LPN393MCA5M
Related LinksE36D800LP, E36D800LPN393MCA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D800LPN393MCA5M Details Description
Related parts for E36D800LPN393MCA5M
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 2000OHMS LEAD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf