Delta Electronics E36SR3R320NRFA
E36SR3R320NRFA picture photo
Mfg. Part Number
E36SR3R320NRFA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
MODULE DC/DC 8TH BRICK 3.3V 20A
Datasheet Download
E36SR3R320NRFA.pdf
Availability of E36SR3R320NRFA
QUANTITY
E36SR3R320NRFA Order Process
Ship out your order
Specifications of E36SR3R320NRFA
Internal Part NumberEIS-E36SR3R320NRFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Efficiency Isolated DC/DC Converters
Isolated DC/DC Converter Design Considerations
Featured ProductDelphi E36SR Series Converter
Power Management Solutions
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDelphi E36SR
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.36" H (58.4mm x 22.8mm x 9.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 122°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36SR3R320NRFA
Related LinksE36SR3R, E36SR3R320NRFA Datasheet, Delta Electronics Distributor
E36SR3R320NRFA Details Description
Related parts for E36SR3R320NRFA
IC D-TYPE POS TRG SNGL US8 datasheet.pdf
SENSOR 1PSIG 4V-REF DUAL datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
INSULATING WASHER RM 8 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf