United Chemi-Con E37F351CPN153MEM9M
E37F351CPN153MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E37F351CPN153MEM9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E37F351CPN153MEM9M.pdf
Availability of E37F351CPN153MEM9M
QUANTITY
E37F351CPN153MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F351CPN153MEM9M
Internal Part NumberEIS-E37F351CPN153MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37F
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35.4A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.661" (220.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F351CPN153MEM9M
Related LinksE37F351CP, E37F351CPN153MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F351CPN153MEM9M Details Description
Related parts for E37F351CPN153MEM9M
FIXED IND 150UH 4A 98 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120PS .050" SLD datasheet.pdf
ASH TX 115.2 KBPS 433.92 MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 81POS SMD datasheet.pdf