United Chemi-Con E37F501CPN332MDE3M
E37F501CPN332MDE3M picture photo
Mfg. Part Number
E37F501CPN332MDE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37F501CPN332MDE3M.pdf
Availability of E37F501CPN332MDE3M
QUANTITY
E37F501CPN332MDE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37F501CPN332MDE3M
Internal Part NumberEIS-E37F501CPN332MDE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37F
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.8A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37F501CPN332MDE3M
Related LinksE37F501CP, E37F501CPN332MDE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37F501CPN332MDE3M Details Description
Related parts for E37F501CPN332MDE3M
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 100mA Backlight, Camera Flash TSOT-23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-ST SIMPLEX datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 1.5A SYNC 12DFN datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf