United Chemi-Con E37L351CPN472ME92M
E37L351CPN472ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E37L351CPN472ME92M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E37L351CPN472ME92M.pdf
Availability of E37L351CPN472ME92M
QUANTITY
E37L351CPN472ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L351CPN472ME92M
Internal Part NumberEIS-E37L351CPN472ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37L
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.9A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.661" (93.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L351CPN472ME92M
Related LinksE37L351CP, E37L351CPN472ME92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L351CPN472ME92M Details Description
Related parts for E37L351CPN472ME92M
RES 3.09M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD ECL N-INV 28PLCC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
9+9 WAY EXT WALL F CRIMP L/BORE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC PLL WAN SYNC ETH 2CH 196CABGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 11P-11P F-M PNL MNT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf