United Chemi-Con E37L351CPN682MEB7M
E37L351CPN682MEB7M picture photo
Mfg. Part Number
E37L351CPN682MEB7M
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E37L351CPN682MEB7M.pdf
Availability of E37L351CPN682MEB7M
QUANTITY
E37L351CPN682MEB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L351CPN682MEB7M
Internal Part NumberEIS-E37L351CPN682MEB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37L
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18.1A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.646" (118.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L351CPN682MEB7M
Related LinksE37L351CP, E37L351CPN682MEB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L351CPN682MEB7M Details Description
Related parts for E37L351CPN682MEB7M
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BANANA PLUG/BANANA JACK 24" RED datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6 OHM 5% 300W datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf