United Chemi-Con E37L401CPN332MDA5M
E37L401CPN332MDA5M picture photo
Mfg. Part Number
E37L401CPN332MDA5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37L401CPN332MDA5M.pdf
Availability of E37L401CPN332MDA5M
QUANTITY
E37L401CPN332MDA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L401CPN332MDA5M
Internal Part NumberEIS-E37L401CPN332MDA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37L
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.2A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.173" (106.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L401CPN332MDA5M
Related LinksE37L401CP, E37L401CPN332MDA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L401CPN332MDA5M Details Description
Related parts for E37L401CPN332MDA5M
CONN CONTACT 26-24AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf