United Chemi-Con E37L451CPN562MEE3M
E37L451CPN562MEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E37L451CPN562MEE3M
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
E37L451CPN562MEE3M.pdf
Availability of E37L451CPN562MEE3M
QUANTITY
E37L451CPN562MEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37L451CPN562MEE3M
Internal Part NumberEIS-E37L451CPN562MEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.6A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.669" (144.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37L451CPN562MEE3M
Related LinksE37L451CP, E37L451CPN562MEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37L451CPN562MEE3M Details Description
Related parts for E37L451CPN562MEE3M
OPTO SENSOR SLOT TYPE 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
HDE20 FERR.HANDTOOL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 6C-USP datasheet.pdf