United Chemi-Con E37X351CPN392MDB7M
E37X351CPN392MDB7M picture photo
Mfg. Part Number
E37X351CPN392MDB7M
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E37X351CPN392MDB7M.pdf
Availability of E37X351CPN392MDB7M
QUANTITY
E37X351CPN392MDB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X351CPN392MDB7M
Internal Part NumberEIS-E37X351CPN392MDB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37X
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.4A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.646" (118.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X351CPN392MDB7M
Related LinksE37X351CP, E37X351CPN392MDB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X351CPN392MDB7M Details Description
Related parts for E37X351CPN392MDB7M
DIP CABLE - CDP16G/AE16G/CDP16G datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MODEM V.92 DATA/FAX USB WORLD datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 50.8MM SQ 100/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 68POS DUAL PCB datasheet.pdf
RES SMD 176 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf