United Chemi-Con E37X401CPN103MFF5M
E37X401CPN103MFF5M picture photo
Mfg. Part Number
E37X401CPN103MFF5M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37X401CPN103MFF5M.pdf
Availability of E37X401CPN103MFF5M
QUANTITY
E37X401CPN103MFF5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X401CPN103MFF5M
Internal Part NumberEIS-E37X401CPN103MFF5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37X
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)11 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25.4A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)6.142" (156.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X401CPN103MFF5M
Related LinksE37X401CP, E37X401CPN103MFF5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X401CPN103MFF5M Details Description
Related parts for E37X401CPN103MFF5M
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6/6 STACK DIP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CRIMP TOOL KIT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf