United Chemi-Con E37X401CPN272MD92M
E37X401CPN272MD92M picture photo
Mfg. Part Number
E37X401CPN272MD92M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37X401CPN272MD92M.pdf
Availability of E37X401CPN272MD92M
QUANTITY
E37X401CPN272MD92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X401CPN272MD92M
Internal Part NumberEIS-E37X401CPN272MD92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)43 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9A
Impedance-
Lead Spacing1.126" (28.60mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.661" (93.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X401CPN272MD92M
Related LinksE37X401CP, E37X401CPN272MD92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X401CPN272MD92M Details Description
Related parts for E37X401CPN272MD92M
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 33POS datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SOC 64BIT 24X 1.5GHZ 1932BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf