United Chemi-Con E37X501CPN332MEB7M
E37X501CPN332MEB7M picture photo
Mfg. Part Number
E37X501CPN332MEB7M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37X501CPN332MEB7M.pdf
Availability of E37X501CPN332MEB7M
QUANTITY
E37X501CPN332MEB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X501CPN332MEB7M
Internal Part NumberEIS-E37X501CPN332MEB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37X
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)34 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.1A
Impedance-
Lead Spacing1.252" (31.80mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.646" (118.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X501CPN332MEB7M
Related LinksE37X501CP, E37X501CPN332MEB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X501CPN332MEB7M Details Description
Related parts for E37X501CPN332MEB7M
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC GAIN BLOCK IF 16.5DB 8-LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
IC SWITCH DETECT MULT ENH 32SOIC datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SL 5.08HC/24/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 3DB 50 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SOD123F datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf