United Chemi-Con E37X501CPN822MFK0M
E37X501CPN822MFK0M picture photo
Mfg. Part Number
E37X501CPN822MFK0M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E37X501CPN822MFK0M.pdf
Availability of E37X501CPN822MFK0M
QUANTITY
E37X501CPN822MFK0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X501CPN822MFK0M
Internal Part NumberEIS-E37X501CPN822MFK0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU37X
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)14 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24.8A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.504" Dia (89.00mm)
Height - Seated (Max)7.520" (191.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X501CPN822MFK0M
Related LinksE37X501CP, E37X501CPN822MFK0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X501CPN822MFK0M Details Description
Related parts for E37X501CPN822MFK0M
CONN PLUG 40POS TOP 4.5MM GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLNK JCKSCW CABLE datasheet.pdf
DELCON 24VDCIN/240VAC 3.0AOUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO214AC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf