Omron Automation & Safety E3FA-DN15 2M
E3FA-DN15 2M picture photo
Mfg. Part Number
E3FA-DN15 2M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
INFRARED M18 PLSTC 300MM NPN
Datasheet Download
E3FA-DN15 2M.pdf
Availability of E3FA-DN15 2M
QUANTITY
E3FA-DN15 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E3FA-DN15 2M
Internal Part NumberEIS-E3FA-DN15 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3FA
Sensing MethodReflective
Sensing Distance11.811" (300mm)
Voltage - Supply10 V ~ 30 V
Response Time0.5ms
Output ConfigurationNPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Connection MethodCable
Ingress ProtectionIEC IP67, IP69K
Cable Length78.740" (2000.00mm)
Light SourceRed LED
Adjustment TypeSingle-Turn
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3FA-DN15 2M
Related LinksE3FA-D, E3FA-DN15 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3FA-DN15 2M Details Description
Related parts for E3FA-DN15 2M
TVS DIODE 150VWM 243VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
IC REG BUCK SPLIT RAIL ADJ 10SON datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM TNCM datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf