Omron Automation & Safety E3JM-10M4-N
E3JM-10M4-N picture photo
Mfg. Part Number
E3JM-10M4-N
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
PES SEP 10M SPDT
Datasheet Download
E3JM-10M4-N.pdf
Availability of E3JM-10M4-N
QUANTITY
E3JM-10M4-N Order Process
Ship out your order
Specifications of E3JM-10M4-N
Internal Part NumberEIS-E3JM-10M4-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3JM
Sensing MethodThrough-Beam
Sensing Distance393.7" (10m) 32.8'
Voltage - Supply12 V ~ 240 V, 24 V ~ 240 V
Response Time30ms
Output ConfigurationLight-On/Dark-On
Connection MethodTerminal Block
Ingress ProtectionIEC IP66
Cable Length*
Light SourceInfrared (950nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3JM-10M4-N
Related LinksE3JM-, E3JM-10M4-N Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3JM-10M4-N Details Description
Related parts for E3JM-10M4-N
JUMPER-H9991TR/1852BK/H9991TR12" datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED 3MM BACKLIGHTING QUAD LEVEL datasheet.pdf
RES 2.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 800V TO-220AC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 250MA OUT datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SMITHS, WC, NO HW datasheet.pdf
RES ARRAY 14 RES 10K OHM 16DRT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS datasheet.pdf