| Internal Part Number | EIS-E3T-ST12-M1TJ 0.3M | |
| Sensing Method | Through-Beam | |
| Sensing Distance | 39.370" (1m) | |
| Voltage - Supply | 12 V ~ 24 V | |
| Response Time | 1ms | |
| Output Configuration | NPN - Open Collector/Dark-ON | |
| Connection Method | Connector | |
| Adjustment Type | Adjustable | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | E3T-ST12-M1TJ 0.3M | |
| Related Links | E3T-ST12-, E3T-ST12-M1TJ 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor | |
 | 115-93-324-41-001000 | CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD | datasheet.pdf | |